PVC syntetisk læder til biler er et lamineret materiale, hvor hvert lag har en defineret opgave. En typisk rulle til sæde- eller dørbeklædning er bygget af fire funktionelle lag, og hver af dem er tunet under produktionen til at opfylde kabineforholdene i et passagerkøretøj.
En gennemsigtig belægning på 0,02 til 0,05 mm sidder oven på kornet. Den styrer glansniveau, ridsemodstand, pletafvisning og det første tryk med hånden på sædet.
Mellem 0,30 og 0,60 mm tykt bærer dette lag det prægede korn og pigmentet. Dens harpiks- og stabilisatorsystem bestemmer farvestabiliteten under sollys.
Et mikrocellulært skumlag tilføjer dæmpning og en blød rebound. Til flade trimdele bruges et tæt klæbelag til at holde overfladen glat og formstabil.
Strikket, børstet eller ikke-vævet stof giver Automotive PVC Synthetic Leather sin rivestyrke, stingholdende kraft og evne til at strække sig rundt om buede sædestøtter.
Den stablede bjælke nedenfor viser, hvordan en 1,2 mm rulle i sædekvalitet deler sin samlede tykkelse på tværs af de fire lag.
Materialevalg til PVC-syntetisk læder til biler starter med harpiksen. Suspension eller pastakvalitet PVC-harpiks med en K-værdi mellem 65 og 72 giver den rette balance mellem flow under coating og styrke efter gelering. Harpiksen er blandet med en blødgøringspakke, et varme- og lysstabilisatorsystem, pigmenter og funktionelle tilsætningsstoffer.
Blødgøringsmidler til indendørs brug er valgt til lav migration og lav flygtighed. Polymere og højmolekylære blødgørere holder deres position inde i filmen i årevis, hvilket holder overfladen ensartet og reducerer dug i vinduet inde i kabinen. Calcium-zink stabilisatorsystemer bruges til varmebeskyttelse under forarbejdning og til langvarig modstandsdygtighed over for sollys.
| Komponent | Typisk andel efter vægt | Rolle i filmen |
|---|---|---|
| PVC harpiks | 45 % til 55 % | Danner polymernetværket og definerer trækstyrke |
| Blødgører pakke | 30 % til 40 % | Sætter blødhed, fleksibilitet og håndtering i koldt vejr |
| Stabilisator system | 1,5 % til 3 % | Beskytter farve og struktur under forarbejdning og soleksponering |
| Pigment masterbatch | 2% til 6% | Giver farvedybde og skjulekraft |
| Funktionelle tilsætningsstoffer | 1 % til 4 % | Tilføjer UV-absorption, flammehæmning og glidekontrol |
Pigmenter dispergeres i bærerblødgøringsmiddel, før de når blanderen. Fordispersion fjerner agglomerater, så det færdige Automotive PVC Synthetic Læder viser et jævnt farvefelt selv på store dørpanelskårne stykker.
En PVC-syntetisk læderlinje til biler flytter materialet gennem en fast sekvens. Hver station har sit eget temperaturvindue og sit eget inspektionspunkt.
Harpiks, blødgøringsmiddel, stabilisator og pigment blandes under kontrolleret temperatur, indtil pastaen når en ensartet viskositet. Hver batch kontrolleres for viskositet og farve før frigivelse til coating.
Pastaen fordeles på slippapir eller direkte på et overføringsbælte ved et indstillet mellemrum. Knivindstillingen bestemmer hudens tykkelse, normalt inden for 0,02 mm fra målet.
En ovnsektion mellem 150 og 190 grader Celsius smelter PVC-partiklerne sammen til en kontinuerlig film, mens overfladen holdes fri for defekter.
En opskumbar blanding påføres over huden, derefter presses stofbagsiden ind. Skummet udvider sig i et andet ovntrin og danner den bløde cellestruktur bag overfladen.
En prægerulle af stål eller silikone presser kornet ind i den varme overflade. Korndybden holdes mellem 0,05 og 0,20 mm afhængigt af mønsteret.
En vandbaseret eller opløsningsmiddelfri finish påføres med en dybtryksvalse og hærdes. Dette trin fikserer glansniveauet og tilføjer plet- og slidbeskyttelse.
Automatiserede kameraer og manuelle inspektionstabeller kontrollerer for kornfejl, farveafdrift og tykkelsesvariationer. Godkendt materiale vikles på papirkerner med 30 til 50 meter pr. rulle.
Forskellige køretøjszoner belaster materialet forskelligt. Tre standardkvaliteter dækker intervallet fra bagagerumsforinger til førersædeoverflader.
| Parameter | Standard karakter | Forbedret karakter | Premium klasse |
|---|---|---|---|
| Samlet tykkelse | 0,9 til 1,0 mm | 1,0 til 1,2 mm | 1,2 til 1,4 mm |
| Vægt | 450 til 520 g/m2 | 520 til 620 g/m2 | 620 til 750 g/m2 |
| Rullebredde | 1,40 m | 1,40 til 1,52 m | 1,40 til 1,52 m |
| Martindale slid | 30.000 cyklusser | 60.000 cyklusser | 100.000 cyklusser eller mere |
| Rivestyrke, kæde og skud | 30 N eller højere | 40 N eller højere | 50 N eller højere |
| Kold flex | -25 grader C | -30 grader C | -35 grader C |
| Lysægthed, blå uldskala | 4. klasse | 4. klasse to 5 | 5. klasse |
| Horisontal forbrændingshastighed | 100 mm/min eller lavere | 100 mm/min eller lavere | 100 mm/min eller lavere |
| Typisk stilling | Bagagerum, dør nederst, lastbeklædning | Dørpanel, armlæn, instrumentbræt | Sædeoverflade, styreområde, midterkonsol |
Martindale-cykler nået før synlig overfladeslid. Længere stænger repræsenterer en længere levetid på højkontaktpositioner.
Linjediagrammet registrerer, hvor meget af den oprindelige trækstyrke, der er tilbage, når prøver af PVC-syntetisk læder til biler gennemgår xenonbueeksponering. Værdier er laboratoriereferencetal.
Hver indre zone har sin egen prioritet. Sædeflader har brug for slidstyrke, instrumentbrætter har brug for lav blænding, og loftsoverflader skal have en lav vægt. At matche den rigtige konstruktion til hver zone holder hele interiøret ensartet i udseende og følelse.
Forbedret eller Premium Grade med et skumlag på 0,3 mm eller mere. Fine småsten og korn i nappa-stil er almindelige. Stoffets bagside er valgt til stretch omkring bolster.
Forbedret karakter at 1.0 to 1.2 mm with scratch-resistant finish. Soft foam on the armrest zone, flatter construction on the lower panel.
Lavglans finish under 1,5 glansenheder ved 60 grader reducerer forrudens refleksion. Varmestabile stabilisatorsystemer holder farven stabil under direkte sol.
Lettere ruller på 450 til 520 g/m2 med et tyndt skumlag. Glatte korn med en ren indpakning på buede søjler.
Premium klasse for repeated hand contact. Surface finish resists skin oils, sunscreen and everyday stains.
Tynd, tæt konstruktion på 0,9 til 1,0 mm med mikroperforeringsmuligheder. Stingfastholdelsesstyrken er verificeret til håndsyet finish.
Standard karakter with reinforced backing. Easy wipe-clean surface suits luggage and equipment contact.
Højere slidkvaliteter med aftørrende overflader til shuttlebusser, taxaer, ambulancer og varevogne, der har stor daglig brug.
Udseendet af Automotive PVC Synthetic Læder kommer fra tre valg: det prægede åre, farvetonen og overfladeglansen. Hver kan vælges uafhængigt, hvilket giver indretningsarkitekter en bred vifte inden for samme præstationsgrad.
| Kornstil | Dybde | Visuel karakter | Almindelig brug |
|---|---|---|---|
| Fin sten | 0,08 til 0,12 mm | Jævnt naturligt læderlook | Sædeflader, dørindsatser |
| Nappa glat | 0,03 til 0,06 mm | Blød, næsten flad overflade | Premium sæder, armlæn |
| Linned tekstur | 0,10 til 0,15 mm | Vævet stof udseende | Dørpaneler, søjlebeklædning |
| Carbon vævning | 0,10 til 0,18 mm | Sportsmønster med dybde | Sædestøtter, konsol |
| Læder krydsgarn | 0,12 til 0,20 mm | Fedt naturligt mønster | Instrumentbræt, bagagerumsbeklædning |
| Mikroperforeret | Hul 0,8 til 1,5 mm | Åndbart mønster | Sædecentre, styreomslag |
Farveudvikling følger en referencestandard med målt farveforskel, så gentagen produktion matcher den godkendte prøve.
Indretningsprogrammer har ofte brug for et materiale, der ikke findes på hylden. Udviklingsteamet arbejder ud fra en referenceprøve, et farvekort eller en tegning og bygger Automotive PVC Synthetic Læder til at matche målet inden for aftalte tolerancer.
Et nyt korn kan graveres fra et fotografi eller en læderprøve. Det første prægningsforsøg afsluttes typisk inden for tre til fire uger.
Farven matches under D65 og A lyskilder. Delta E mellem godkendt prøve og produktionsrulle holdes på 1,0 eller lavere.
Strikket bagside til stretch, børstet bagside for en blød berøring, non-woven bagside til flade dele. Baggrundsvægt varierer fra 100 til 260 g/m2.
Anti-fingeraftryk, anti-mikrobiel, ekstra lav glans og forbedret pletfrigivelse kan påføres i overfladebehandlingstrinnet.
God forarbejdningspraksis beskytter udseendet af Automotive PVC Synthetic Læder, efter at det forlader rullen. Indstillingerne nedenfor er meget brugt i sæde- og trimværksteder.
| Procestrin | Anbefalet indstilling | Formål |
|---|---|---|
| Rullekonditionering | Hvil 24 timer ved 20 til 25 grader C | Bringer rullen til værkstedstemperatur før skæring |
| Skæring | Udstansning eller knivskæring, kornretning justeret | Holder mønsterretningen identisk på tværs af dele |
| Synål | Størrelse 90 til 110, læderspids | Giver rene nålehuller og lige sømme |
| Stinglængde | 2,5 til 3,5 mm | Afbalancerer sømstyrke og overfladeplanhed |
| tråd | Bondet polyester, Tex 40 til 70 | Matcher styrken af bagsidestoffet |
| Klæbende limning | Vandbaseret spray, 60 til 80 grader C aktivering | Fastgør dækslet til skum- og plastunderlag |
| Dampindpakning | Overflade under 90 grader C | Udglatter betrækket omkring buede sædedele |
Laminering af automotive PVC syntetisk læder til dørpanelholdere udføres ved vakuumformning eller kantindpakning. Skumlagets varme-stretch-adfærd gør det muligt for materialet at følge dybe konturer uden kornforvrængning.
Hvert produktionsparti af PVC-syntetisk læder til biler testes i det interne laboratorium, før det sendes. Testprogrammer følger gængse standarder for bilinteriør og kundens tekniske specifikationer.
| Test vare | Referencemetode | Typisk krav |
|---|---|---|
| Slidstyrke | Martindale eller Taber | Ingen substrateksponering ved specificerede cyklusser |
| Trækstyrke og rivestyrke | ISO 1421 og ISO 4674 metoder | Opfylder karakter minimumskrav i begge retninger |
| Lysægthed | Xenon lysbue eksponering | 4. klasse or higher after cycle completion |
| Varmeældning | Ovneksponering ved 100 grader C | Ingen klæbrig overflade, ingen synlig ændring |
| Kold flex | Flex tester ved lav temperatur | Forbliver fleksibel ved den angivne temperatur |
| Antændelighed | FMVSS 302 eller GB 8410 | Forbrændingshastighed 100 mm/min eller lavere |
| Dug | Gravimetrisk metode | Lav vægt af kondenserede flygtige stoffer |
| VOC og lugt | Kammer- og lugtpaneltest | Opfylder mål for køretøjsprogrammet |
| Farveforskel | Spektrofotometer | Delta E 1.0 eller lavere mod standard |
Kontinuerlig scanning over hele rullebredden registrerer tykkelsen ved hver meter af produktionen.
Linjescanningskameraer identificerer kornfejl, striber og fremmedpartikler ved fuld linjehastighed.
En prøve fra hvert parti arkiveres, hvilket gør det muligt at sammenligne enhver rulle med dens originale testdata senere.
Daglig pleje af PVC-syntetisk læder til biler er enkel. Den forseglede overflade absorberer ikke væsker, så de fleste pletter kan fjernes, før de sætter sig.
Tør af med en blød fugtig klud og et par dråber mild neutral sæbe, og tør derefter med et rent mikrofiberhåndklæde.
Tør forsigtigt med en klud fugtet med fortyndet sæbeopløsning. Arbejd fra kanten mod midten af mærket.
Fjern først væsken med absorberende papir, og tør derefter området af med en fugtig klud for at fjerne eventuelle sukkerrester.
En forrudeskærm sænker kabinens overfladetemperatur under parkering og beskytter farven gennem årene.
Ruller af Automotive PVC Synthetic Læder er viklet med forsiden ind på tunge papirkerner, pakket ind i polyethylenfilm og pakket i forstærkede kartoner eller på paller.
| Vare | Specifikation |
|---|---|
| Rulle længde | 30 til 50 meter, justerbar |
| Rullebredde | 1,40 til 1,52 meters |
| Kernediameter | 3 tommer papirkerne |
| Rullevægt | Cirka 25 til 45 kg |
| Pakning | Polyethylenfilm, kraftpapir, karton eller palle |
| Opbevaringstilstand | 10 til 30 grader C, relativ luftfugtighed 40 % til 70 % |
| Opbevaringsposition | Ruller lagt fladt eller hængt på en vandret stang |
| Anbefalet opbevaringsperiode | Op til 24 måneder i original emballage |
To formningsveje bruges til PVC-syntetisk læder til biler, og hver af dem har sine egne styrker. Kalandreret film fremstilles ved at føre en opvarmet PVC-blanding gennem en række polerede ruller og derefter laminere den til bagsiden. Belagt materiale fremstilles ved at sprede flydende pasta over en bærer og smelte den i en ovn. Interiørprogrammer vælger ruten i henhold til delens geometri og overflademålet.
| Feature | Kalanderet rute | Belagt rute |
|---|---|---|
| Filmtykkelsesområde | 0,25 til 0,50 mm | 0,30 til 0,80 mm |
| Ensartet tykkelse | Meget høj i bredden og længden | Høj, indstillet med knivspaltekontrol |
| Korn detalje | Skarp, gentagelig prægning | Dyb, blød korn med fine overføringsdetaljer |
| Muligheder for skumlag | Lamineret skumplade | Kemisk ekspanderet skum |
| Bedst egnede dele | Flade paneler, loftbeklædninger, dørindsatser | Sædebetræk, armlæn, buet beklædning |
| Produktionsstil | Lange sammenhængende løb | Fleksible løb med hyppige farveskift |
Et sædebetræk skal holde sammen gennem tusindvis af siddende cyklusser, så lagvedhæftningen testes på hver kvalitet af PVC-syntetisk læder til biler. Afskalningsstyrken måler den kraft, der skal til for at adskille PVC-skindet fra stofbagsiden, og den kontrolleres både i den færdige stand og efter eksponering for varme og fugt.
Tallene ovenfor er typiske resultater for forbedret karakter. Lagene er sammenføjet med et tværbundet klæbesystem, der holder sig stabilt mellem -30 og 90 grader Celsius, som dækker temperatursvingningerne ved daglig kørsel på tværs af årstider og klimaer.
Komforten er formet af mere end blødhed. Skumstrukturen, overfladefinishen og rullens vægt påvirker alt sammen, hvordan et sæde eller armlæn føles over en lang køretur.
Skum med lukkede celler på 0,3 til 0,6 mm giver et blidt rebound, der vender tilbage til formen efter hvert tryk. Sædeflader holder en glat profil gennem lang levetid.
Lettere pigmentfamilier med solreflekterende additiver holder sædeoverfladen køligere, efter at køretøjet har været parkeret i solen.
Lavglans finish på instrumentbrætter og dørtoppe begrænser refleksion på forruden og sideglasset, hvilket hjælper føreren med at se vejen klart.
Skumlaget og den fleksible film dæmper små knirk, hvor sædebetræk kommer i kontakt med plastbeklædning, hvilket understøtter en rolig kabine.
Interiørmaterialer sidder tæt på passagererne, så Automotive PVC Synthetic Leather er formuleret til at opfylde de stofgrænser, der anvendes af køretøjsprogrammer rundt om i verden. Tungmetalstabilisatorer erstattes af calcium-zink-systemer, og blødgørere vælges fra phthalat-fri familier efter anmodning.
| Overholdelsesområde | Typisk tilgang |
|---|---|
| Begrænsede stoffer | Formuleringer screenet mod REACH og RoHS krav |
| Tungmetaller | Blyfri og cadmiumfri stabilisator og pigmentsystemer |
| Blødgører familie | Phthalat-fri muligheder med lave migrationsegenskaber |
| Luftkvalitet i kabinen | Lav VOC og lav aldehydfrigivelse verificeret i kammertest |
| Flammeadfærd | Brændhastighed verificeret mod FMVSS 302 eller GB 8410 |
| Overfladebelægning | Vandbaseret finish med meget lavt opløsningsmiddelindhold |
Køretøjsklasse har indflydelse på, hvor meget brug et interiør får, og hvordan det rengøres. Kortene nedenfor viser de karakterkombinationer, der passer bedst til hvert segment.
Forbedret karakter on seats with Standard Grade on door lowers and trunk. Fine pebble grain and satin finish give a tidy, easy-care cabin.
Premium klasse on seat faces and armrests, Enhanced Grade on dashboard and door panels. Contrast stitching pairs well with Nappa-style grain.
Premium klasse with anti-stain finish and fully sealed seams. Rapid wipe-down between passengers keeps the cabin fresh.
Kraftig slidkvalitet med flammehæmmende additiver. Stormønstrede korn skjuler daglige kontaktmærker langs gangen.
Aftørrende overflader og stærk stingholder til spisebænke, soveplatforme og opbevaringsrum.
Ambulance- og forsyningsinteriør bruger glatte, sømløse finish, der rengør hurtigt og tåler gentagen aftørring af desinfektionsmidler.
Tjek lotnummer og skygge på hver rulle, læg rullen fladt i en hel dag, og marker kornretningen på mønsterlayoutet.
Brug en gåfod eller teflonfod til jævn fremføring, hold trådspændingen afbalanceret og hold stinglængden ensartet på tværs af sømgrupper.
Varm dækslet forsigtigt, stræk jævnt fra midten og udad, og fastgør svineringe eller clips uden at trække kornet ud af linjen.
Sædebetræk bruger normalt 1,0 til 1,4 mm Automotive PVC Synthetic Læder med et skumlag på mindst 0,3 mm. Denne konstruktion giver behagelig dæmpning og strækker sig godt over sædestøtterne.
Blødheden bestemmes af blødgøringspakken, skumdensiteten og bagsidestoffet. Premium Grade ruller bruger en finere skumcellestruktur for en rundere håndfølelse.
Ja. Mikroperforeret PVC-syntetisk læder til biler fås til ventilerede sæder, og standardruller håndterer temperaturen på opvarmede sædepuder uden overfladeændring.
Hver godkendt farve gemmes som en digital standard. Hvert parti måles med spektrofotometer, og ruller fra samme parti pakkes sammen til skæring.
Afslutningslaget er formuleret til at frigive hudolier og kosmetiske produkter, og det kan tørres af med mild sæbe og vand.
Swatch-kort i A4-størrelse og halvmeters skåret længde er tilgængelige til tilpasningsforsøg og laboratorieevaluering.
Sofaens alsidighed i kunstlæder i forskellige boligindretningsstile Sofa kunstlæder har vundet betydelig popularitet som materiale til boligmøbler på grund af dets imponerende alsid...
View MoreIntroduktion til syntetisk læder Hvad er syntetisk læder? Definition og overblik: Syntetisk læder, også kendt som imiteret læder , vegansk læder , eller ...
View MorePVC (Polyvinyl Chlelleride) og PU (Polyurethan) er to populære materialer, der bruges til fremstilling af syntetisk læder til biler , hver med sine unikke egenskaber. Nedenfeller er de vigti...
View MoreIntroduktion af syntetisk læder til sko Hvad er syntetisk læder? Syntetisk læder henviser til ethvert menneskeskabt materiale designet til at efterligne udseendet, teksturen o...
View More