Hjem / Nyheder / Industri nyheder / Hvad er bedre, PVC eller PU-læder? En guide til sofaer, biler, tasker og sko

Hvad er bedre, PVC eller PU-læder? En guide til sofaer, biler, tasker og sko

Oct 09, 2026 ------ Industri nyheder

Det korte svar: Fire spørgsmål afgør det

Før du sammenligner datablade, skal du besvare disse fire spørgsmål om slutproduktet. De løser PVC-versus-PU-debatten hurtigere end nogen specifikationstabel - og i de fleste kommercielle applikationer peger de på en korrekt specificeret PVC.

  1. Hvad er den dominerende slidmekanisme? Friktion, slid, gentagen aftørring, fugt og flammeeksponering favoriserer PVC. PU kan tilbyde en kant i meget lav temperatur flex og ultrablød berøring, men den kant skal vejes mod hydrolyserisiko.
  2. Hvad rører overfladen? Solcreme, sved, desinfektionsmiddel og fedtet mad er rutinemæssige udfordringer. En lav-migrerende PVC med en beskyttende topcoat modstår daglig rengøring godt. Alkoholbaserede desinfektionsmidler og nogle opløsningsmidler kan angribe visse PU-topcoats.
  3. Hvor vigtigt er berøring? PU kan føles blødere i de første ti sekunder, men PVC kan skummes, overfladebehandles og præges for at give en blød berøring, samtidig med at den bevarer bedre støtte, formfastholdelse og rengøringsevne.
  4. Hvad er erstatningsprisen? En korrekt specificeret PVC-rulle giver ofte en lavere pris pr. års service, fordi den ikke hydrolyserer, tåler rengøringsmidler og holder prægning. En billig PU kan svigte hurtigere under varme, fugtige forhold.

Hvis applikationen er en meget trafikeret, aftørrende overflade i et kontrolleret indeklima, er PVC normalt det rationelle valg. Hvis applikationen er en ultralet, soft-touch, åndbar eller lugtfattig niche, kan PU overvejes. Alt andet bør forhandles med PVC som standard benchmark, ikke som budgettilbagegang.

Hvad PVC og PU-læder egentlig er

Begge materialer er coatede stoffer, ikke huder. Et "læder"-mærke i den syntetiske kategori beskriver en polymerskind bundet til en tekstilbagside. Derfor kan to ruller med samme navn opføre sig helt forskelligt: ​​Polymeren, blødgøringsmidlet eller polyolen, bagsiden og belægningsprocessen ændrer alle resultatet.

PVC kunstlæder

PVC kunstlæder is built from polyvinyl chloride resin, softened with plasticisers such as DINP, DOTP or DIDP, then blended with calcium carbonate fillers, heat stabilisers and pigments. The paste is coated onto a knitted polyester or cotton backing, and often expanded into a foam layer to create a soft hand feel. Typical commercial constructions weigh between 480 and 900 g/m² and run from 0.5 mm to 1.5 mm thick. The plasticiser content, often 25 to 35 percent of the compound, is the single biggest variable in quality. A properly formulated PVC can be low-migration, cold-flexible, flame-retardant, low-odour and highly cleanable. Budget PVC problems usually come from low-grade plasticiser and excessive filler, not from PVC chemistry itself.

PU kunstlæder

PU kunstlæder uses polyurethane resin rather than PVC. The polymer can be built on polyester polyol, polyether polyol or polycarbonate polyol, and that choice determines hydrolysis resistance. Most PU is produced by transfer coating: the resin is cast onto release paper, dried, then laminated to a knit or woven backing, which allows fine grain reproduction. Microfiber PU goes further and impregnates a three-dimensional nonwoven bundle to imitate the fibre structure of real leather. PU coatings normally weigh 300 to 650 g/m², which matters for weight-sensitive products such as luggage and footwear. However, lighter weight often means a thinner coating, and standard polyester PU remains vulnerable to hydrolysis in hot, humid service. Solvent-based PU also carries its own emissions profile. A more detailed technical breakdown of the two chemistries is available in our comparison of the forskelle mellem PVC kunstlæder og PU kunstlæder .

PVC vs PU-læder: Side-by-side sammenligning

Tabellen nedenfor afspejler typiske kommercielle intervaller fra almindelige produktionsserier. Behandl tallene som udgangspunkt for specifikation, ikke som universelle konstanter. En velformuleret PVC kan udkonkurrere en dårligt formuleret PU på flere rækker på én gang, og PVC forbliver det mere stabile valg i fugtige, aftørrende og flammehæmmende applikationer.

Typiske kommercielle værdier for belagt syntetisk læder; faktisk ydeevne varierer med formulering, bagside, tykkelse og finish.
Ejendom PVC kunstlæder PU kunstlæder
Grundkemi PVC-harpiks, ikke-begrænset blødgører, CaCO3-fyldstof, stabilisatorer Polyurethanharpiks, polyester, polyether eller polycarbonatpolyol
Typisk vægt 480 til 900 g/m² 300 til 650 g/m²
Håndfølelse Justerbar fra fast til blød berøring gennem skumning og efterbehandling; holder dyb prægning Blød og varm i starten, men ofte tyndere og mindre støttende
Slid, Martindale ISO 12947 25.000 til 60.000 cyklusser standard; kontraktkarakterer kan nå op på 80.000 til 150.000 40.000 til 150.000 cyklusser, højere for mikrofiber, men kan falde efter fugtig ældning
Flex ved lav temperatur, ISO 5402 Kan formuleres til -20 °C eller lavere med den rigtige blødgører God lavtemperatur-flex med polycarbonatkvaliteter, men omkostninger og hydrolyse-afvejninger gælder
Varm og fugtig ældning Hydrolyserer ikke; blødgøringskvaliteter med lav migration forbliver stabile Polyester-polyol kvaliteter kan hydrolysere over 70 °C og 90 % relativ luftfugtighed
Flammeadfærd Iboende selvslukkende; lav-røg formuleringer tilgængelige Brænder lettere, kræver tilsat flammehæmmere, kan dryppe
Åndbarhed Solid PVC er lav, men mikroperforeret og opskummet PVC forbedrer komforten Højere, især mikrofiber, men ofte med lavere styrke og hydrolyserisiko
Rengøringstolerance Fremragende med neutrale rengøringsmidler, vand og rutinedesinfektionsmidler Godt, men nogle topcoats er følsomme over for alkohol
Prisindeks 100 (basislinje) 120 til 180 afhængig af polyol og proces
Egner sig bedst til Højt trafikerede, aftørrende, fugtige, flammehæmmende, biler, møbler, fitness og vægbeklædningsoverflader Berøringskritiske, ultralette, åndbare og lugtsvage nicheoverflader

Holdbarhed: Slid, Flex og hvad der virkelig dræber hvert materiale

Holdbarhedsargumenter går normalt galt, fordi folk sammenligner den forkerte fejltilstand. PVC dør sjældent af slid; når det fejler, er det normalt fordi en billig formulering brugte for meget fyldstof eller den forkerte blødgører. Med et blødgøringsmiddel med lav migration og en beskyttende topcoat kan PVC bevare sin overfladeintegritet i årevis. PU dør sjældent af tab af blødgører; det dør af hydrolyse eller fra en topcoat, der ikke kan tåle gentagne bøjninger.

Slidstyrke

På en Martindale-rig vil en velbygget PVC-polstring almindeligvis holde 25.000 til 60.000 cyklusser før synlige overfladeændringer, hvilket er nok til kontraktmøbler, skolesæder og dørpaneler til køretøjer. Kontraktkvalitet PVC kan nå op på 80.000 til 150.000 cyklusser. PU, især mikrofiber-PU, overstiger ofte 100.000 cyklusser under tørre forhold, men dens fordel indsnævres eller vendes efter varm, fugtig aldring. Hvis applikationen involverer konstant glidende kontakt plus rengøring og fugt, forbliver PVC den mere forudsigelige specifikation.

Flex træthed og kold revne

Flexometre bøjer en strimmel materiale gennem en fast vinkel, indtil den revner. Fleksibel PVC med en blødgører i mellemklassen kan nå op på 50.000 til 150.000 cyklusser ved stuetemperatur. Ydeevne ved lav temperatur afhænger af valget af blødgører, ikke af PVC som en familie; en korrekt formuleret PVC kan håndtere koldt klima. Polycarbonat-baseret PU håndterer kold flex mærkbart bedre, men det koster mere og medfører stadig hydrolyserisiko under varme, fugtige forhold.

Hydrolyse og fugtig ældning

Dette er PU's akilleshæl. Standard polyester-polyol PU opbevaret eller brugt over ca. 70 °C og 90 % relativ luftfugtighed kan nedbrydes ved esterbindingen, hvilket giver en klæbrig, kalkholdig overflade, der skaller af bagsiden. Polyether- og polycarbonatpolyoler forbedrer modstandsdygtigheden dramatisk, men de koster mere. PVC hydrolyserer ikke. Hvis dit produkt sendes gennem tropiske havne, sidder i en varm container eller opererer i et dampmiljø, er PVC med et blødgøringsmiddel med lav migration den sikreste standard, før du godkender prøven.

Slidstyrken bevares efter fem år under varme, fugtige forhold

100 % 75 % 50 % 25 % 0 % År 0 År 1 År 2 År 3 År 4 År 5
PVC, blødgører med lav migration PU, standard polyesterpolyol

Illustrativ tendens baseret på typiske feltafkast; en lav-migrerende PVC holder overfladens integritet længere i fugtig varme, mens standard polyester PU mister styrke hurtigere, når hydrolysen begynder.

Pris: Enhedsprisen er ikke det tal, der betyder noget

Prisen pr. meter er det mindst brugbare omkostningstal i et syntetisk læderprojekt. Det, der betyder noget, er omkostningerne pr. serviceår, og det tal inkluderer erstatningsarbejde, transport af en anden forsendelse og skade på omdømmet af en svigtende overflade.

Tag et gæstfrihedssiddeprojekt med 100 m² synligt polstring. Standard PVC til USD 6,20 pr. meter koster USD 620 for den første belægning. Kontrakt-grade flammehæmmende PVC til USD 7,80 koster USD 780. Coated PU til USD 9,40 koster USD 940, og mikrofiber PU til USD 12,00 koster USD 1.200. Hvis standard PVC er specificeret med et blødgøringsmiddel med lav migration og rutinemæssig rengøring, kan det tjene fem år. FR-kvalitet PVC kan nå otte år. En coated PU i et fugtigt servicemiljø kan have brug for genopretning i år tre. Placeringen favoriserer så PVC klart på de samlede omkostninger.

Fem års samlede omkostninger pr. 100 m² polstring med realistiske udskiftningsantagelser

PVC, standard
USD 620
PVC, FR kontraktkvalitet
USD 780
PU, belagt
USD 1.504
PU, mikrofiber
USD 1.200

Stænger skaleret til et maksimum på USD 2.200. PVC-standard og FR-kvaliteter antages at holde i fem år med rutinemæssig rengøring; PU-belagt antages at have behov for én genopretning i år tre i et fugtigt servicemiljø; mikrofiber PU antages at holde fem år under kontrollerede forhold. Arbejdskraft, fragt og nedetid anslås til 60 % af materialeomkostningerne for en enkelt genvinding.

Følelse, komfort og åndbarhed

Touch præsenteres ofte som PU's klareste fordel, men afstanden er mindre, end prøvebøger antyder. Polyurethan topcoats kan formuleres, så de føles tørre, voksagtige eller silkeagtige, og transfer-coating-processen gengiver fine korndetaljer. PVC kan også skummes, overfladebehandles og præges for at give en blød, varm håndfølelse. Forskellen er, at PVC generelt holder bedre støtte, formfastholdelse og rengøringsevne, mens PU's blødhed kan komme med en tyndere belægning og højere hydrolyserisiko.

Åndbarhed følger et lignende mønster. En solid PVC-belægning blokerer damp næsten fuldstændigt, så et PVC-sæde kan føles klamt efter tyve minutters kontakt. Mikroperforeret og opskummet PVC forbedrer luftgennemstrømningen og komforten. PU, og især mikrofiber PU, tillader en vis fugtdamptransmission, fordi polymerstrukturen er mere åben. Ingen af ​​materialerne er lig med et ægte skind, men en god opskummet eller mikroperforeret PVC er en praktisk, holdbar mulighed for de fleste sidde- og vægbeklædningsprojekter.

Vægt er den tredje komfortfaktor. PU ved 350 g/m² sparer omkring 200 til 300 gram pr. kvadratmeter sammenlignet med en sammenlignelig PVC. På en 22-tommers håndbagagekuffert er det en meningsfuld forsendelses- og håndteringsforskel, og i fodtøj ændrer det, hvordan skoen bryder ind i løbet af den første uge. For de fleste møbel-, bil-, fitness- og vægbeklædningsapplikationer betyder den ekstra støtte og holdbarhed af PVC dog mere end vægtbesparelsen.

Kemikalieoverholdelse, lugt og indendørs luftkvalitet

Overholdelse er det område, hvor et billigt materiale stille og roligt bliver et dyrt. To syntetiske læder kan se identiske ud i en prøvebog og sidde på hver sin side af et regulativ. Moderne PVC er fuldt ud i stand til at opfylde begrænsede markedskrav, når det korrekte blødgører- og topcoatsystem er valgt.

PVC: ikke-begrænsede blødgøringsmidler og systemer med lav migration

Begrænsede phthalater såsom DEHP, DBP, BBP og DIBP er begrænset i henhold til REACH bilag XVII post 51 for artikler på det europæiske marked, og lignende restriktioner gælder for børneprodukter i Nordamerika. Overensstemmende PVC-produktion bruger ikke-begrænsede blødgøringsmidler såsom DINP eller DOTP. Lav-migrering og lav-VOC PVC-kvaliteter er også tilgængelige til bilindustrien, møbler og indretning. PVC er i sagens natur selvslukkende, og formuleringer med lavt røgindhold kan opfylde krævende grænser for røgtæthed og toksicitet. Dette er en stor fordel inden for offentlig transport, kontraktmøbler og fitnessudstyr.

PU: opløsningsmiddelrester og lugt

Opløsningsmiddelbaseret PU-produktion kan efterlade dimethylformamid- eller toluenrester, hvis tørre- og vasketrinene ikke er ordentligt kontrolleret. Vandbaserede og opløsningsmiddelfrie PU-systemer fjerner stort set denne risiko, og de reducerer også lugt mærkbart. For forseglede interiører som f.eks. bilkabiner er indvendige luftkvalitetstest af køretøjer som VDA 270 for lugt og DIN 75201 for dugning standard acceptkriterier, og PU bedømmes på begge lige så strengt som PVC. PU har også generelt brug for tilsatte flammehæmmere, som kan introducere deres egne lugt- og emissionsudfordringer.

Fælles krav

Uanset hvilken polymer du vælger, skal du forvente at levere dokumentation for begrænsede aminer i azofarvestoffer, tungmetaller, total flygtige organiske forbindelser og på nogle markeder polycykliske aromatiske kulbrinter. Tekstilmiljømærker er stadig den hurtigste måde at bevise, at hele konstruktionen, ikke kun belægningen, opfylder en anerkendt tærskel.

Ansøgning efter ansøgning: Hvor hvert materiale vinder

Debatten løser sig meget hurtigere, når den anvendes på et specifikt produkt. Nedenfor er de seks kategorier, hvor valget oftest bestrides i reelle købsbeslutninger. I de fleste af dem er PVC den sikreste første specifikation.

Automotive interiør

Køretøjskabiner kræver slidstyrke, farveægthed over for gnidning, lav dugdannelse og flammeadfærd. PVC dominerer dørpaneler, nederste instrumentpaneler og mange sædestøtter, fordi det præger dybt, tåler rengøringsmidler og selvslukker. Blødgøringssystemer med lavt dugniveau retter op på dug i forruden. PU vinder på rat, loftsbeklædninger og nogle førsteklasses sædeoverflader, hvor soft touch og lav glans betyder noget. Et praktisk kompromis, der bruges af mange programmer, er PVC på slidstærke nedre overflader og kontaktflader, med PU kun, hvor dens berøringsfordel er afgørende.

High Wear-Resistant PVC Car Interior Leather Høj slidstærkt PVC bilinteriør læder Højt slidstærkt PVC bilinteriørlæder er et højtydende stof designet til bilinteriør, velegnet til en række forskellige interiørdekorationsmaterialer såsom c... Se produkt →

Sofaer og polstrede møbler

Husstande med små børn klarer sig generelt bedre med PVC, som trækker spildt saft af sig og kan tørres af med en fugtig klud uden at skifte farve. Husstande, der køber på komfort, foretrækker måske PU, fordi en PU-sofa føles varmere i et koldt rum. Den manglende overholdelse er migration af blødgørere på lavkvalitets PVC, hvor beklædningen klæber til sig selv og optager farvestof fra alt, hvad den rører ved under opbevaring. Se efter en kompatibel topcoat med lav migration og et angivet migrationstestresultat. Med den rigtige formulering er PVC det mere familievenlige og længerevarende valg.

Soft-Touch Anti-Stain Faux Leather for Sofas Soft-Touch Anti-Stain imiteret læder til sofaer Vores Soft-Touch Anti-Stain imiteret læder til sofaer er lavet af højkvalitets PVC/PU læder, som kan prale af en fin, blød overfladetekstur, en naturlig narvning og en behagelig følelse... Se produkt →

For købere, der samler et komplet polstringsprogram, er vores serie af syntetisk læder sofa dækker både soft-touch og kraftige PVC-konstruktioner i samme farvestandarder, hvilket undgår den nuancemismatch, der opstår, når PVC og PU hentes fra forskellige leverandører.

Tasker og bagage

Bagage er en vægtforretning, og PU's lettere belægning giver en fordel på kabinetasker og vogne med blød side. PVC bevarer en stærkere fordel, hvor der kræves holdbarhed, vandtætning, højfrekvent svejsning og en kraftig præget statement-overflade, såsom krokodillekorn. PVC modstår også bedre slid og slid, når kabinettet trækkes hen over lufthavnens gulve. For de fleste hårdt brugte bagage er PVC fortsat den mere robuste specifikation.

Fodtøj

Skooverdel lever med konstant bøjning og fugt. PU, især polycarbonat-baserede kvaliteter, håndterer flex træthed og kold crack godt, hvilket er grunden til, at mange mellemstore overdele er PU. PVC optræder oftere i foringer, børnesandaler og vandtætte støvler i wellington-stil, hvor dens lave fugtdamptransmission, lette svejsning og rengøringsevne faktisk er fordele. Til vandtæt og rengøringsvenligt fodtøj er PVC ofte det bedre tekniske valg.

Fitness udstyr

Dette er en overraskende afbalanceret kategori. Bænke og puder oplever sved, kropsolier og gentagen kompression, og PVC's aftørrelige overflade og iboende flammemodstand er attraktive. Vælg en PVC-kvalitet med en beskyttende topcoat og blødgører med lav migration for at modstå salt- og solcremeudvinding. PU med en beskyttende topcoat modstår dette bedre i nogle tørre miljøer, men har brug for en ekstra flammehæmmende pakke for at bestå de sikkerhedstest, som forsikringsselskaberne i stigende grad efterspørger. For travle fitnesscentre er PVC normalt det mere holdbare og eftergivende udgangspunkt.

Sweat-Proof Fire-Retardant Faux Leather for Fitness Equipment Svedsikkert brandhæmmende kunstlæder til fitnessudstyr Svedsikkert brandhæmmende kunstlæder er designet specielt til fitnessudstyr. Det er holdbart og slidstærkt og bevarer en glat, revnefri og blære-... Se produkt →

Indretning og vægbeklædning

Vægpaneler og blød vægbeklædning er drevet af lugt og indendørs luftkvalitet frem for slid. PU's lavere indhold af blødgører og lavere lugtprofil gør det til en standard i nogle projekter med lav lugt, mens PVC forbliver konkurrencedygtig i områder med høj fugtighed, såsom badeværelser og servicekorridorer, hvor modstandsdygtighed over for meldug og rengøringsevne overgår følelsen. Lav lugt, lav-VOC PVC-kvaliteter lukker nu meget af lugtgabet, hvilket gør PVC til det mere alsidige og holdbare valg for de fleste kontraktinteriører.

Sådan specificeres materialet uden at blive brændt

De fleste klager, der når en leverandør, kan spores til en specifikation, der aldrig har angivet den kritiske egenskab. En enkelt side med acceptkriterier forhindrer næsten dem alle. Tjeklisten nedenfor dækker de værdier, der faktisk forårsager tvister.

Minimumsacceptkriterier skal aftales skriftligt, før en indkøbsordre udstedes.
Parameter Typisk krav Hvorfor det betyder noget
Samlet vægt Opgivne gram pr. kvadratmeter, tolerance plus eller minus 5 % Lav vægt kan betyde mindre belægning eller mere fyldstof; bekræfte polymerindholdet
Tykkelse Angivne millimeter, tolerance plus eller minus 0,05 mm Påvirker flex-levetid, svejse- og syningsadfærd
Rullebredde og længde 137 eller 142 cm, tolerance plus eller minus 1%, nominelle 50 m ruller Korte ruller øger skæreaffald og enhedsomkostninger
Afslidning Minimum Martindale-cyklusser til den tilsigtede brug Den enkelte bedste proxy for overfladelevetid
Flex og kold revne Minimumscyklusser ved den laveste forventede driftstemperatur Forhindrer revner under vintertransport
Farveægthed mod gnidning Våd og tør vurdering stemte overens med en referenceprøve Forhindrer farveoverførsel til tøj og hvidt polstring
Blødgører eller polyol type Navngivet skriftligt; for PVC, angiv ikke-begrænset blødgører og migrationskvalitet Bestemmer overholdelse, lugt- og hydrolyseresistens
Flammeydelse Navngivet testmetode og beståelsestærskel Acceptkriterier varierer efter marked og sektor
Lugt og emissioner Lugtklassificering og VOC-grænse, hvis produktet er vedlagt Kritisk for køretøjskabiner og forseglede møbler

To yderligere vaner adskiller erfarne købere fra alle andre. Først skal du altid godkende en produktionsprøve fra den faktiske linje, der vil køre din ordre, ikke en laboratorieprøve, fordi blødgøringsmiddeldosering og ovntemperaturer glider mellem linjerne. For det andet, hold en bevaret reference for den godkendte prøve forseglet og dateret, da farve- og håndfølelsestvister efter seks måneder er umulige at afgøre uden en.

Fem myter, der koster købere penge

  • "PU er altid mere miljøvenlig." Opløsningsmiddelbaseret PU kan bære en højere emissionsprofil end en moderne PVC med lav migration. Processen og valget af blødgører eller polyol bestemmer svaret, ikke de tre bogstaver på etiketten.
  • "PVC er billigere, så det er kun budgetmuligheden." Billig PVC er en budgetmulighed. Kontrakt-grade flammehæmmende, lav-migrerende PVC koster ofte mere per meter end entry-level PU, og det kan stadig være det bedste køb, fordi det holder længere og modstår fugt.
  • "PU revner aldrig." Standard polyester PU kan hydrolysere under varme, fugtige forhold og revne værre end PVC. Polyoltypen er den afgørende faktor.
  • "Syntetisk læder betyder PVC." Både PVC og PU er syntetiske. Udtrykket siger intet om kemi, hvorfor et datablad altid skal rekvireres.
  • "Åndbar betyder vandtæt." Mikroperforering forbedrer luftbevægelsen, men skaber også en vej for væske. Hvis produktet skal modstå spild, angiv i stedet en solid PVC-belægning.

Ofte stillede spørgsmål

Er PU-læder dyrere end PVC-læder?

Normalt, ja. Ved sammenlignelig tykkelse bærer PU typisk en prispræmie på 20 til 80 procent, fordi polyurethanharpiks koster mere end PVC-forbindelse, og transfer-coating-processen er langsommere. Præmien indsnævres, når PVC er en kompatibel, lav-migrerende, flammehæmmende kvalitet.

Hvilken holder længere?

Det afhænger af den fejltilstand, du er udsat for. I tørre, slibende, aftørrende miljøer holder PVC ofte længere. I varme, fugtige, bøjelige miljøer kan en korrekt specificeret PU, især polycarbonat- eller polyetherbaseret, overgå standard PVC. PVC hydrolyserer dog ikke, så en PVC med lav migration er det sikrere valg med lang levetid i fugtige, tropiske og rengøringsintensive applikationer.

Er PU-læder åndbart nok til at sidde på i timevis?

Det er bedre end solid PVC, men stadig langt bagved et ægte skind eller et vævet stof. Hvis åndbarhed er i højsædet, er mikrofiber-PU med mikroperforering en mulighed, men opskummet eller mikroperforeret PVC kan også forbedre komforten og samtidig bevare PVCs holdbarhed og rengøringsevne.

Kan PVC-læder bruges i bilinteriør?

Ja, og det er meget brugt på dørpaneler, underbeklædning og sædestøtter. Begrænsningerne er dugdannelse, migration af blødgørere og røgtoksicitet, som alle kan håndteres med det rigtige blødgøringsmiddel og topcoat-system.

Indeholder PVC-læder begrænsede phthalater?

Det skal det ikke, hvis det sælges til regulerede markeder. Overensstemmende produktion bruger ikke-begrænsede blødgøringsmidler såsom DINP eller DOTP, og dette skal bekræftes skriftligt med testrapporter i stedet for at antages fra ordet "øko" på et prøvekort.

Er mikrofiber-PU det samme som PU-læder?

Microfiber PU er en undergruppe af PU-læder. Belægningskemien er ens, men bagsiden er en tredimensionel mikrofiber nonwoven frem for en strik, hvilket giver et højere slidloft, en blødere håndfølelse og bedre fugtdamptransmission. Det indebærer stadig hydrolyserisiko, medmindre en polyether- eller polycarbonatpolyol er specificeret.

Hvilket materiale er bedre til et fugtigt klima?

En lav-migrerende PVC er generelt sikrere ved konstant fugt, fordi den ikke hydrolyserer. Hvis PU er påkrævet for følelsen, specificer en polyether- eller polycarbonatpolyol og bekræft hydrolysetestresultaterne.

Hvilken er bedre til børnemøbler?

PVC er lettere at rengøre og sværere at beskadige, men det skal være certificeret fri for begrænsede phthalater og tungmetaller. En soft-touch anti-stain PU vælges nogle gange for den taktile oplevelse, selvom det koster mere og pletter lidt lettere. For de fleste familier er en kompatibel PVC med en topcoat med lav migration det mere praktiske valg.

Hvis du vejer PVC mod PU for et specifikt produkt, er den hurtigste vej til en beslutning et sammenlignende prøvesæt snarere end et længere datablad. Send os ansøgningen, den forventede levetid, målmarkedet og den fejl, du er mest bekymret for, så matcher vi en PVC-kvalitet og en PU-kvalitet på samme bagside, farvestandard og tykkelse, så du kan køre rigtige søm-, svejse-, slid- og flextest på identiske udgangspunkter. I de fleste tilfælde vil PVC-prøven opfylde opgaven med bedre samlede omkostninger, bedre fugtbestandighed og lettere rengøring. Den sammenligning tager omkring to uger og afgør argumentet permanent, for på det tidspunkt er beslutningen baseret på dit eget produktionsgulv snarere end på en generel regel, der aldrig var sand for hver applikation.

Nyheder